تلفن : 00447706923396
ایمیل : email

آمادگی مسکن برای خروج از رکود/ فروشندگان از بازار خارج شدند!
  • سایت
  • 1401/07/29
  • 0 نظر

آمادگی مسکن برای خروج از رکود/ فروشندگان از بازار خارج شدند!

قیمت مسکن در هفته آینده با افزایش همراه خواهد شد و معاملات تا حد کمی رونق می‌یابد، چرا که بسیاری از فروشندگان در شرایط موجود حاضر به معامله نخواهند بود.

قیمت مسکن در هفته آینده با افزایش همراه خواهد شد و معاملات تا حد کمی رونق می‌یابد، چرا که بسیاری از فروشندگان در شرایط موجود حاضر به معامله نخواهند بود.

الهام صمدزاده/ به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت مسکن این روزها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. بازار مسکن در هفته آینده با رونق معاملات و افزایش نسبی قیمت مواجه خواهد شد.

یک کارشناس بازار مسکن گفت: اختلال در اینترنت ضرر زیادی به بازار مسکن زد.

مجتبی بیگدلی در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز با اشاره به اختلال شدید اینترنت در هفته جاری و تاثیر آن در روند معاملات بورس یادآور شد: بخش قابل توجهی از مصالح ساختمانی در بورس عرضه می‌شود که این مهم به دلیل اختلالات با مشکل مواجه شد. بنابراین در این هفته تامین مصالح ساختمانی روند کندی داشت.

وی در ادامه افزود: بازار مصالح ساختمانی در هفته جاری دستخوش افزایش قیمت بود. به گونه‌ای که تنها در یک هفته با افزایش ۸۰ الی ۹۰ درصدی قیمت مصالح ساختمانی مواجه شدیم.

این کارشناس بازار مسکن در رابطه با وضعیت سرمایه‌گذاری در بخش مسکن گفت: طی چند ماه گذشته سرمایه‌گذاری بخش مسکن روند نزولی داشته و بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری در این بخش به بازارهای موازی هدایت شد و یا حتی برخی از سرمایه‌گذاران تا مشخص شدن شرایط بازارها کناره‌گیری کردند.

بیگدلی در رابطه با پیش‌بینی قیمت مسکن در هفته آینده اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی می‌شود که قیمت مسکن در هفته آینده با افزایش همراه شود. این روند می‌تواند تا حدودی بازار را از رکود تورمی خارج کند.

وی افزود: با افزایش قیمت مسکن پیش‌بینی می‌شود که معاملات تا حدودی رونق بگیرد و برخی از سرمایه‌گذاران بار دیگر به این بازار امیدوار شوند.

بیگدلی با بیان اینکه میل به فروش مسکن در هفته آینده تا حدودی کاهش می‌یابد، متذکر شد: انتظار می‌رود در هفته آینده برخی از فروشندگان بازار را ترک کنند و منتظر رشد قیمت در این بازار باشند، بنابراین بسیاری فروشندگان پای معامله نخواهند آمد و بازدیدها همچنان بلاتکلیف باقی خواهد ماند.

با توجه به شرایط حاکم بر بازار پیش‌بینی می‌شود که قیمت زمین در هفته‌های آتی با افزایش معناداری همراه باشد، چرا که اجرای طرح مسکن تدریجی می‌تواند جان تازه‌ای به معاملات زمین دهد. بنابراین تا چند هفته آینده قیمت زمین با رکورد جدیدی مواجه خواهد شد. به گونه‌ای که انتظار می‌رود آمار معاملات زمین با افزایش چشمگیری همراه شود.

باید در نظر داشت که گرانی زمین می‌تواند بار دیگر زمینه حضور مافیای زمین را پررنگ کند، که این روند در بازار مسکن و ساخت و ساز نیز تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین انتظار می‌رود راهکار مناسبی برای شتاب قیمتی زمین در نظر گرفته شود، در غیر این صورت کلاف سردرگم بازار مسکن پیچیده‌تر خواهد شد.

طی یک ماه اخیر بسیاری از خریداران مصرفی در بازار سردرگم هستند و بخش قابل توجهی از معاملات فسخ و یا حتی بسیاری از فروشندگان به‌رغم فایل کردن خانه خود حاضر به فروش نشدند که این مهم در کاهش معاملات و خیز مسکن برای گرانی موثر است.

بازار مسکن این روزها برای خریداران مصرفی بسیار کلافه کننده شده، به گونه‌ای که سطح توقع بسیاری از خریداران تقلیل یافته و حاضر هستند تا گرانی دیگر هر خانه‌ای را که با بودجه آنها همخوانی دارد را خریداری کنند.

به طور کلی باید در نظر داشت که ادامه داشتن این روند می‌تواند متقاضیان مصرفی مسکن را از این بازار دور کند که این روند به یقین نه تنها مناسب حوزه مسکن نیست بلکه می‌تواند تبعات منفی اقتصادی را به دنبال داشته باشد.

افزایش ۸۰ الی ۹۰ درصدی قیمت مصالح ساختمانی تنها در یک هفته و تامین نکردن به موقع آن باعث شد که بسیاری از ساخت و سازها تعطیل شوند و سازندگان تا تعیین تکلیف قیمت نهایی مصالح ساختمانی دست نگه دارند. این روند می‌تواند ضربه مهلکی به بازار ساخت و ساز مسکن بزند.

در خاتمه باید یادآور شد که طرح‌های مسکنی دولت هیچ یک نتوانسته عاملی برای رونق و یا ساماندهی بازار مسکن باشد، بنابراین شاید بهتر است برای بهبود بخشیدن به وضعیت نابسامان بازار مسکن در ابتدا قوانین نخ‌نما شده مورد بازنگری یا تغییر قرار بگیرند، تا شاید از این وادی مسکن جان تازه‌ای بگیرد.

جدیدترین اخبار حوزه مسکن را اینجا بخوانید.

این خبر را با دوستان به اشتراک بگذارید :

حامی این سایت مجموعه فروشگاهی هلند کالا میباشد.
هلند کالا عرضه کننده کیف، کفش و پوشاک بصورت مستقیم از هلند به ایران حامی کسب و کارهایی است که دارای مجوز فعالیت میباشند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت حمایتهای کاملا رایگان به آدرس زیر مراجعه نمایید.

اطلاعات تکمیلی

پیام بگذارید

تمام قسمتهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی هستند